قلعه چالشتر چهارمحال و بختیاری

 

قلعه چالشتر یکی از جاذبه‌های گردشگری استان چهارمحال و بختیاری است که در شهر چالشتر شهرستان شهرکرد قرار دارد.

قلعه چالشتر

قلعه چالشتر چهارمحال و بختیاری

قلعه چالشتر در چهارمحال و بختیاری

قلعه چالشتر شهرکرد

قلعه چالشتر در شهرکرد

قلعه چالشتر به همت خدارحم چالشتری پدر احمدخان و محمودخان چالشتری ساخته شد و با توجه به تاریخ حک شده بر روی سرستون‌های این بنا، استنباط می‌شود که قلعه چالشتر در تاریخ 1323 هجری قمری به اتمام رسیده است. این بنا با مساحت تقریبی 12 هزار مترمربع در دو قسمت ساخته شده و در ساخت آن از هنر ایرانی دوره قاجار بهره برده شده است. این قلعه شامل قسمت‌های سردر، هشتی، اندرونی، بیرونی، حمام، اصطبل و دیگر قسمت‌ها می‌باشد. بنای شمالی این قلعه تا دهه 70 خورشیدی مورد استفاده بوده و بنای جنوبی که تا حدود 90 درصد تخریب شده بود، با همت مرمت‌گران بازسازی شد.

در این مجموعه قلعه، اندرونی که با نام «قلعه ستوده» معروف است، با یک دالان به قسمت خان‌نشین ارتباط داشته و ایوان آن دارای 10 ستون سنگی است. سقف اندرونی این قلعه به صورت قاب‌هایی از چوب گردو است.

حمام قلعه تاریخی چالشتر نیز مزین به کاشی آبی فیروزه‌ای و سفید سربی بوده است.

کتابخانه قلعه چالشتر یکی از بخش‌های ارزشمند قلعه بوده است به طوری که در خلال جنگ جهانی اول علی‌اکبر دهخدا که به استان چهارمحال گریخته بود، از کتابخانه چالشتر استفاده کرده و تألیف امثال و حکم و لغت‌نامه خود را با استفاده از منابع موجود در قلعه چالشتر آغاز نمود.

این قلعه شامل نقوش افسانه‌ای و اسطوره‌ای، زندگی روزمره، گل و گیاه، گل و گلدان، گل و مرغ، نقوش پیچشی گیاهی و نقوش فرشته است. این نقوش به صورت ماهرانه و زیبا خلق شده و در برخی موارد به صورت برجسته حجاری شده است.

قلعه چالشتر استان چهارمحال و بختیاری

قلعه چالشتر در استان چهارمحال و بختیاری

قلعه چالشتر شهرستان شهرکرد

قلعه چالشتر در شهرستان شهرکرد

حجاری های قلعه چالشتر در شهرکرد

این مجموعه در حال حاضر به موزه مردم‌شناسی، موزه آثار سنگی و موزه کار و زندگی تغییر کاربری داده است.

برای آشنایی با سایر جاذبه‌های گردشگری استان چهارمحال و بختیاری اینجا کلیک کنید

 
from new sys